Redbergsvägen 22-42, Lilla Redbergsgatan 2

Antal lägenheter: 192 st
Lägenhetsyta: 14525 m²
Lokalyta: 4425 m²
Byggår/Ombyggd: 1982

Läs mer om området
Läs energideklaration

Vi finns i området under dagtid för att ta del av dina ärenden. Här nedan kan du se när expeditionen är bemannad. Övrig tid kopplas telefonen vidare till mobiltelefonen så att du lätt kan nå oss.
Serviceanmälan
gör du via boendeappen eller Mina sidor
För frågor som rör garageuthyrning kontakta
parkering@ernstrosen.se
För frågor som rör hyresinbetalningar kontakta
hyra@ernstrosen.se 031-80 60 80

Jesper Wikander

Besöksadress: S:t Pauligatan 8
Besökstider:
Måndag, onsdag, fredag kl 07:00-09:00
Tel: 031-84 32 11

Området Olskroken

Olskroken ligger i den östra delen av centrala Göteborg och är en stad i staden med egen torghandel, närservice och butiker. Inom området finns också skolor och daghem och goda kommunikationer med buss och spårvagn. Med cykel tar du dig på 10 minuter in till avenyn mitt i stan eller till Delsjöterrängens grönområde.

Olskroken började bebyggas med landshövdingehus med små lägenheter år 1883. Lägenheterna hade vedspis i köket och kakelugn i rummet och beboddes mestadels av stora arbetarfamiljer som flyttade in från landsbygden för att ha nära till industrierna i Gamlestaden, Sävenäs och Olskroken.

Torghandeln på Olskrokstorget blomstrade tidigt och redan 1904 nådde spårvägen Redbergsplatsen. Under slutet av 1950-talet beslutades att Olskroken skulle saneras men den nya stadsdelen invigdes först 1983.

För information om skolor, barnomsorg, äldreomsorg och social service:
Kontakta Stadsdelsnämnd Örgryte.

Aktuellt

Aranäs omstruktureras och delas

Ernst Rosén och Ivar Kjellberg har för avsikt att omstrukturera och dela Aranäs.

Välkommen till Kallebäcksdagen

Nu på söndag är det dags för Kallebäcksdagen – en dag fylld med musik, loppis, aktiviteter och mötesplatser. Träffa grannar, föreningar, lokala aktörer och företag i området.

Säg hej till våra Unga Rosénare

Sedan slutet av juni och fram till mitten av augusti kan du se våra Unga Rosénare i våra bostadsområden – ungdomar som bor i våra hus och som nu sommarjobbar hos oss.