En göteborgsk klassiker fyller 150 år

Landshövdingehusen är en hustyp älskad av många, unik för Göteborg och en självklar del av stadens identitet. I år har det gått 150 år sedan de första landshövdingehusen började byggas i Göteborg, och det uppmärksammas bland annat genom en utställning på stadsmuseet.
Vi på Ernst Rosén förvaltar flera av dessa hus, och en stor del av våra fastigheter i Lunden är just landshövdingehus – något som länge gett området sin särskilda charm. De träklädda husen, de små kuperade gatorna och grönskan runtom bidrar fortfarande till känslan som gör Lunden så omtyckt.

Landshövdingehusens ursprung

Landshövdingehusen växte fram i slutet av 1800-talet när Göteborg hade akut bostadsbrist. Genom att kombinera en bottenvåning i sten med två våningar i trä kunde man bygga snabbare och skapa fler hem på kort tid. De första landshövdingehusen byggdes 1875 i Annedal, och hustypen spreds snabbt till flera stadsdelar.

Under årens lopp har landshövdingehusen utvecklats i både stil och uttryck. De har överlevt rivningsvågor, engagerade protester och förändrade stadsplaner – och är idag kulturhistoriskt skyddade och högt uppskattade. För oss som arbetar med att bevara och utveckla dem är det en viktig del av vårt uppdrag.

Ett hus med olympiska rötter

Ett av husen i vårt bestånd som har en lite extra spännande historia är Kungälvsgatan 4 i Bagaregården.

Huset ritades 1916 av arkitekten Johan Jarlén, en av de mest framstående landshövdingehusarkitekterna. Jarlén var dessutom guldmedaljör i gymnastik vid OS i London 1908, vilket gör huset till ett av stadens mer ovanliga arkitektoniska tidsdokument.

På 1980-talet hade huset satt sig för mycket i den mjuka göteborgsleran för att kunna moderniseras. Den västra delen av kvarteret byggdes därför upp på nytt, med modern betongstomme men med ett yttre som ansluter till landshövdingehusens karaktär. Till skillnad från den ursprungliga trevåningsbyggnaden har dagens hus fyra våningar. Kungälvsgatan 4 är ett exempel på hur landshövdingehusens arv kan leva vidare även när byggnaderna behöver anpassas till en ny tid.

Tips

Just nu pågår utställningen Landshövdingehus 150 år på Göteborgs stadsmuseum.
Klicka här för att läsa mer om utställningen och fördjupa dig i historien bakom husen, människorna och kvarteren.